{{next.header}}

Foto: Privat
Steget mellan ponnytrav och storhästtrav kan kännas tufft. Men också spännande och kul! Det vill vi visa genom att köra ett storhästlopp på några av årets ponnytävlingsdagar. På 21 av årets ponnytravdagar körs ett enstaka lopp för stora hästar. Lopp med prispengar och ordinarie tävlingsregler, där unga kuskar med storhästlicens kan visa de yngre ponnykuskarna hur roligt det är att köra stor häst.
– Närmare 900 barn och ungdomar kör ponnylopp varje år. Men det är inte alla som kan, vill eller vågar ta steget till stor häst. Med de nya loppen vill vi visa att steget kanske inte behöver vara så svårt som man tror, och att det ska kännas lite lockande att testa, hoppas Claes Broberg.
Premiärdagen är Lindesberg måndag 21 april. Anmälningsintresset var stort, fler än väntat ville vara med.
– Vi bestämde oss för att dela loppet i två. De här loppen körs som lopp 3 och 4 på tävlingsdagen, resten är ponnylopp. Dessa dagar är ponnytävlingar i första hand, så tanken är egentligen inte att ha mer än ett storhästlopp. Men på premiären testar vi med två lopp, så får vi utvärdera det efteråt, säger Claes Broberg.
Enstaka ungdomslopp för stor häst körs i år på ponnytävlingsdagarna på Lindesberg 21/4, Dannero 27/4, Mantorp 3/5, Östersund 10/5, Axevalla 18/5, Åby 1/6, Umåker 1/6, Solvalla 15/6, Jägersro 22/6, Romme 5/7, Åmål 17/7, Bollnäs 25/7, Halmstad 27/7, Bergsåker 16/8, Jägersro 16/8, Gävle 31/8, Rättvik 6/9, Skellefteå 21/9, Årjäng 27/9, Kalmar 5/10 och Färjestad 1/11.
Läs mer om dessa ungdomslopp och se startlistorna till Lindesberg via länkarna nedan.
Publicerad onsdag 16 april 2025. kundtjanst@travsport.se