Grupplopp

Nedan hittar du en lista över de grupp I- och II-lopp som körs på svensk mark 2017.

Grupp I
Internat.
  
 29 april ÅbyOlympiatravet
 13 maj ÅbyKonung Gustaf V:s Pokal (4-åriga hingstar och valacker) 
 13 maj ÅbyDrottning Silvias Pokal (4-åriga ston) 
 28 maj SolvallaElitloppet (4-åriga och äldre)
 17 juni BodenNorrbottens Stora Pris
 1 juli BergsåkerE3 Final 2140 Stoklass (3-åriga ston) 
 1 juli BergsåkerE3 Final 2140 Öppen klass (3-åriga) 
 6 juli HalmstadSprinterMästaren (4-åriga) 
 25 juli JägersroHugo Åbergs Memorial 
 12 augusti ÅbyÅby Stora Pris (4-åriga och äldre)
 16 augusti SolvallaJubileumspokalen (5-åriga) 
 16 augusti SolvallaEuropean Championship for Mares (4-åriga och äldre ston)
 19 augusti RommeE3 Final 1640 Stoklass (3-åriga ston) 
 19 augusti RommeE3 Final 1640 Öppen klass (3-åriga) 
 26 augusti BergsåkerSundsvall Open Trot 
 30 september SolvallaGrand Prix de l'UET (4-åriga)
 30 september SolvallaEuropean Championship for 3 years old (3-åriga)
 30 september SolvallaEuropean Championship for 5 years old (5-åriga)
 12 november EskilstunaBreeders' Crown (3-åriga hingstar och valacker)
 12 november EskilstunaBreeders' Crown (3-åriga ston)
 12 november EskilstunaBreeders' Crown (4-åriga hingstar och valacker)
 12 november EskilstunaBreeders' Crown (4-åriga ston)

Grupp I
Nat.
  
 23 juli AxevallaStoChampionatet (4-åriga ston) 
 3 september JägersroSvenskt Travderby (4-åriga) 
 3 september JägersroDerbystoet (4-åriga ston)
 1 oktober  SolvallaSvenskt Trav-Kriterium (3-åriga) 
 1 oktober SolvallaSvenskt Trav-Oaks (3-åriga ston) 
 2 december JägersroSvensk Uppfödningslöpning (2-åriga) 

Grupp II
Internat.
  
 11 februari SolvallaGulddivisionen, final
 1 april SolvallaGulddivisionen, final
 29 april ÅbyLovely Godivas Minne (5-åriga ston)
 6 maj ÖrebroÖrebro Intn'l
 20 maj GävlePrins Daniels lopp – Gulddivisionen, final
 27 maj SolvallaHarper Hanovers Lopp
 27 maj SolvallaSweden Cup (4-åriga och äldre)
 28 maj SolvallaFyraåringseliten (4-åriga)
 28 maj SolvallaFyraåringseliten ston (4-åriga ston)
 28 maj SolvallaTreåringseliten (3-åriga)
 10 juni ÖstersundJämtlands Stora Pris
 8 juli HalmstadStosprintern (4-åriga ston)
 15 juli ÅrjängÅrjängs Stora Sprinterlopp
 19 juli EskilstunaEskilstuna Fyraåringstest (4-åriga)
 20 juli BergsåkerNorrlands Grand Prix (4-åriga)
 25 juli JägersroMalmö Stads Pris
 25 juli JägersroBreeders Course (3-åriga)
 5 augusti RättvikSommartravets Final
 12 augusti ÅbyLyon Grand Prix - Summer meeting
 30 september  SolvallaGulddivisionen, final 
 21 oktober ÖrebroSvampen Örebro (2-åriga)
 28 oktober JägersroC.L. Müllers Memorial
 25 november SolvallaGulddivisionen, final
 25 november SolvallaSolvalla Grand Prix (4-åriga)
 26 december SolvallaGulddivisionen, final

Grupp II
Nat.
  
 4 juni AxevallaGuldstoet (3-åriga ston)
 14 oktober ÅbySvenskt Mästerskap
 14 oktober ÅbySto-SM
 14 oktober ÅbyMonté-SM (4-åriga och äldre monté)

Senast uppdaterad 2017-07-05. kundtjanst@travsport.se


Fler nyheter:



Kvällens tävlingar på Bergsåker inställda

2017-11-23 11:14

Välkommen Jägersro Malmö Hästcenter!

2017-11-22 13:46

Uppdatering av propositionsmallen för kallbloden

2017-11-21 15:00
Till nyhetsarkivet