Kommande Tävlingar
  • Hagmyren - Ponny

    2020-09-27

  • Solvalla

    2020-09-27

    ***, STL Open

  • Dannero

    2020-09-27

    Breddlopp

  • Tingsryd - Ponny

    2020-09-27

  • Umåker

    2020-09-28

  • Halmstad

    2020-09-28

    *, HallandsMästaren

  • Färjestad

    2020-09-28

    Breddlopp

  • Romme - Ponny

    2020-09-29

  • Romme

    2020-09-29

  • Mantorp

    2020-09-29

    Breddlopp

  • Eskilstuna

    2020-09-29

    *, E3 Bonus

  • Solvalla

    2020-09-30

    **, Oaks Consolation

  • Jägersro

    2020-09-30

    **, Breeders Course 2 years old

  • Visby

    2020-10-01

  • Åby

    2020-10-01

  • Bollnäs

    2020-10-01

    *

  • Axevalla

    2020-10-02

  • Östersund

    2020-10-02

    Breddlopp

  • Kalmar

    2020-10-02

    *, Vilhelm Johanssons Minneslopp

  • Rättvik

    2020-10-02

  • Visby - Ponny

    2020-10-03

  • Åby

    2020-10-03

    Breddlopp

  • Dannero - Ponny

    2020-10-03

  • Eskilstuna - Ponny

    2020-10-03

  • Skellefteå

    2020-10-03

    ***STL, Stig Lindmarks Styrkeprov

  • Romme

    2020-10-03

  • Solvalla

    2020-10-04

    Breddlopp

  • Jägersro - Ponny

    2020-10-04

  • Årjäng

    2020-10-04

    *, Interjakts Årjängsmästare

  • Hagmyren

    2020-10-04

  • Färjestad

    2020-10-05

    E3 Bonus

  • Gävle

    2020-10-05

  • Mantorp

    2020-10-05

    *

  • Boden

    2020-10-06

  • Örebro

    2020-10-06

    *, Breeders' Crown - Uttagningar

  • Jägersro

    2020-10-06

    Breeders Course 3 years old - bonuslopp

  • Solvalla

    2020-10-07

    **, Breeders' Crown Tvååriga

  • Åby

    2020-10-07

    **, Breeders' Crown Tvååriga

Foto: Malin Albinsson, TR Bild

Årets nionde champion klar

När Vaggeryd idag körde sin årsfinal kunde man kora Peter Untersteiner till champion. Peter noterade 12 segrar på Vaggeryd och därmed blev han segerrikaste kusk. Det var Peters 29:e championat totalt och 14:e på Vaggeryd.


De tolv segrarna har han tagit genom att vinna sex dubblar:

28 april, Darah Bibo
28 april, Randemar R.D.
5 maj, Viggo Laday
5 maj, Thengill
19 maj, Amazing Sensation
19 maj, Bossy Alley
4 juni, Amazing Sensation
4 juni, Alicia Bore
11 juli, Superbopp E.T.
11 juli, Global Venture
19 augusti, Stella Follo
19 augusti, Global Woodstock

Listan över champions 2019
Bana, kusk
Arvika, Niclas Benzon
Dannero, Ulf Ohlsson
Hoting, Rikard N Skoglund
Karlshamn, Christoffer Eriksson
Lycksele, Ove A Lindqvist
Oviken, Per Linderoth
Lindesberg, Kim Eriksson
Tingsryd, Peter Untersteiner
Vaggeryd, Peter Untersteiner

Hasse Svennehed
hans.svennehed@travsport.se

Publicerad den 22 september 2019. kundtjanst@travsport.se

Nyheter