Kommande Tävlingar
  • Hagmyren - Ponny

    2020-07-09

  • Hagmyren

    2020-07-09

  • Örebro

    2020-07-09

    *, Juliloppet

  • Dannero

    2020-07-10

  • Rättvik - Ponny

    2020-07-10

  • Axevalla

    2020-07-10

    *, StoChampionatet - uttagningar

  • Bollnäs

    2020-07-10

  • Årjäng

    2020-07-10

  • Årjäng

    2020-07-11

    ***STL, Årjängs Stora Sprinterlopp

  • Solänget

    2020-07-11

  • Kalmar - Ponny

    2020-07-12

  • Solänget - Ponny

    2020-07-12

  • Östersund

    2020-07-12

    Svenskt Kallblodsderby - uttagningar

  • Skellefteå

    2020-07-13

  • Halmstad

    2020-07-13

  • Solvalla

    2020-07-13

    *, Hjördis lopp

  • Rättvik

    2020-07-13

  • Kalmar

    2020-07-15

  • Arvika

    2020-07-15

  • Eskilstuna

    2020-07-15

    **, ICA Maxi Eskilstuna Fyraåringstest

  • Boden

    2020-07-16

  • Visby

    2020-07-16

  • Bergsåker

    2020-07-16

    *, Norrlands Grand Prix

  • Umåker

    2020-07-17

  • Axevalla

    2020-07-17

    *, Trippeltravet - Axevalla Maraton

  • Bollnäs

    2020-07-17

  • Romme

    2020-07-17

    Breddlopp

  • Solvalla - Ponny

    2020-07-18

  • Axevalla

    2020-07-18

    ***STL, Trippeltravet - Axevallalöpning

  • Dannero

    2020-07-18

  • Axevalla

    2020-07-19

    ***, Trippeltravet - StoChampionatet

Foto: Mikael Rosenquist, TR Bild

Allsvenska kuskligan: Goop bäst med sju fullträffar

Rikard N Skoglund ångar på i toppen. Under veckan vann han sex lopp och utökade därmed sitt försprång till Ulf Ohlsson med en pinne. Nere i kön avancerade Björn Goop tre placeringar genom sju veckotriumfer.


Allsvenska kuskligan:

1. Rikard N Skoglund, Solvalla, 82-57-49
2. Ulf Ohlsson, Solvalla, 75-79-65
3. Jorma Kontio, Solvalla, 61-35-40
4. Örjan Kihlström, Solvalla, 51-40-30
5. Carl Johan Jepson, Färjestad, 45-51-46
6. Magnus A Djuse, Östersund, 44-38-41
7. Peter Untersteiner, Halmstad, 40-30-22
8. Mats E Djuse, Hagmyren, 40-29-30
9. Erik Adielsson, Solvalla, 38-32-28
10. Björn Goop, Färjestad, 33-27-19
11. Johan Untersteiner, Halmstad, 32-28-25
12. Stefan Persson, Halmstad, 32-20-28
13. Kim Eriksson, Mantorp, 31-26-22
14. Robert Bergh, Åby, 26-11-12
15. Thomas Uhrberg, Jägersro, 24-23-11

Siffror till och med 19 april.

Kanal 75

Publicerad den 20 april 2020. kundtjanst@travsport.se

Nyheter