Foto: Malin Albinsson, TR Bild

Grupplopp

Nedan hittar du en lista över de grupp I- och II-lopp som körs på svensk mark 2022.


Grupp I
Internat.
   
 7 maj  Åby Paralympiatravet
 7 maj  Åby Konung Gustaf V:s Pokal (4-åriga hingstar och valacker) 
 7 maj  Åby Drottning Silvias Pokal (4-åriga ston) 
 28 maj  Solvalla Harper Hannovers Lopp
 29 maj  Solvalla Elitloppet (4-åriga och äldre)
 29 maj  Solvalla Håkan Wallners Memorial- Treåringseliten
 18 juni  Boden Norrbottens Stora Pris
 2 juli  Eskilstuna E3 Final 2140 Stoklass (3-åriga ston) 
 2 juli  Eskilstuna E3 Final 2140 Öppen klass (3-åriga) 
 7 juli  Halmstad SprinterMästaren (4-åriga) 
 26 juli  Jägersro Hugo Åbergs Memorial 
 13 augusti  Åby Åby Stora Pris (4-åriga och äldre)
 17 augusti  Solvalla Jubileumspokalen (5-åriga) 
 17 augusti  Solvalla European Championship for Mares (4-åriga och äldre ston)
 20 augusti  Gävle E3 Final 1640 Stoklass (3-åriga ston) 
 20 augusti  Gävle E3 Final 1640 Öppen klass (3-åriga) 
 27 augusti  Bergsåker Sundsvall Open Trot 
 27 September  Solvalla Uet Trotting Masters Final
 13 november  Eskilstuna Breeders' Crown (3-åriga hingstar och valacker)
 13 november  Eskilstuna Breeders' Crown (3-åriga ston)
 13 november  Eskilstuna Breeders' Crown (4-åriga hingstar och valacker)
 13 november  Eskilstuna Breeders' Crown (4-åriga ston)

 

Grupp I
Nat.
   
 24 juli  Axevalla StoChampionatet (4-åriga ston) 
 4 september  Jägersro Svenskt Travderby (4-åriga) 
 4 september  Jägersro Svenskt Trav-oaks (4-åriga ston)
 24 september  Solvalla Svenskt Trav-Kriterium (3-åriga) 
 24 september  Solvalla Svenskt Trav-Oaks (3-åriga ston) 
 19 november  Jägersro Svensk Uppfödningslöpning (2-åriga

 

Grupp II
Internat.
   
 5 februari  Åby Bulwarks Lopp - STL Gulddivisionen, final
 19 februari  Bergsåker Bergsåker Winter Trot
 26 mars  Solvalla C.TH. Ericsson Memorial - STL Gulddivisionen, final
 30 april  Örebro Örebro Intn'l
 21 maj  Gävle H.K.H. Prins Daniels lopp – STL Gulddivisionen, final
 28 maj  Solvalla Sweden Cup (4-åriga och äldre)
 29 maj  Solvalla Tommy Hannés lopp -  Fyraåringseliten (4-åriga)
 29 maj  Solvalla Rune Stolts lopp - Fyraåringseliten ston (4-åriga ston)
 29 maj  Solvalla Montéeliten
 11 juni  Östersund Jämtlands Stora Pris
 7 juli  Halmstad Stosprintern (4-åriga ston)
 16 juli  Årjäng Årjängs Stora Sprinterlopp
 26 juli  Jägersro Breeders Course Three Years Old
 24 september  Solvalla STL Open
 28 september  Jägersro Breeders Course Two Years Old
 13 oktober   Örebro Svampen Örebro (2-åriga)
 22 oktober  Jägersro C.L. Müllers Memorial
 26 november  Solvalla Konung Carl XVI Gustafs silverhäst - Gulddivisionen, final
 25 november  Solvalla Solvalla Grand Prix (4-åriga)
 26 december  Solvalla Gert Lindbergs lopp - Gulddivisionen, final

 

Grupp II
Nat.
   
 5 juni  Axevalla Guldstoet (3-åriga ston)
 8 oktober  Åby Svenskt Mästerskap
 8 oktober  Åby Sto-SM
 8 oktober  Åby Monté-SM (4-åriga och äldre monté)


kundtjanst@travsport.se