Kommande Tävlingar
  • Visby - Ponny

    2020-06-06

  • Bollnäs - Ponny

    2020-06-06

  • Kalmar - Ponny

    2020-06-06

  • Lindesberg - Ponny

    2020-06-06

  • Östersund - Ponny

    2020-06-06

  • Kalmar

    2020-06-06

  • Östersund

    2020-06-06

    ***STL, Jämtlands Stora Pris

  • Lindesberg

    2020-06-06

  • Halmstad - Ponny

    2020-06-07

  • Axevalla - Ponny

    2020-06-07

  • Eskilstuna - Ponny

    2020-06-07

  • Eskilstuna

    2020-06-07

    Breddlopp

  • Axevalla

    2020-06-07

    *, Guldstoet

  • Hagmyren

    2020-06-07

  • Färjestad - Ponny

    2020-06-08

  • Bergsåker

    2020-06-08

  • Färjestad

    2020-06-08

    *, NWT-dagen

  • Halmstad

    2020-06-08

  • Skellefteå - Ponny

    2020-06-09

  • Visby - Ponny

    2020-06-09

  • Gävle

    2020-06-09

  • Visby

    2020-06-09

  • Jägersro

    2020-06-09

    *

  • Skellefteå

    2020-06-09

  • Vaggeryd

    2020-06-10

    **, SmålandsStayern

  • Solvalla

    2020-06-12

    *

  • Jägersro - Ponny

    2020-06-12

  • Romme

    2020-06-12

    *, Sleipner Cup, Final

  • Tingsryd

    2020-06-12

    Breddlopp

  • Umåker

    2020-06-12

    Breddlopp

  • Romme - Ponny

    2020-06-12

  • Lindesberg

    2020-06-13

    Breddlopp

  • Åmål

    2020-06-13

  • Boden

    2020-06-13

    ***STL, Norrbottens Stora Pris

  • Lindesberg - Ponny

    2020-06-13

  • Halmstad

    2020-06-14

    Breddlopp

  • Årjäng - Ponny

    2020-06-14

  • Solvalla

    2020-06-14

    Breddlopp

  • Bergsåker - Ponny

    2020-06-14

  • Jägersro - Ponny

    2020-06-14

  • Bollnäs

    2020-06-14

  • Bollnäs - Ponny

    2020-06-14

  • Solvalla - Ponny

    2020-06-14

  • Mantorp

    2020-06-15

  • Örebro

    2020-06-15

    *, E3 Uttagningslopp

  • Mantorp - Ponny

    2020-06-15

  • Bergsåker

    2020-06-16

  • Gävle

    2020-06-16

    Breddlopp

  • Visby

    2020-06-16

    *

  • Jägersro

    2020-06-16

  • Visby - Ponny

    2020-06-16

Foto: Malin Albinsson, TR Bild

Grupplopp

Nedan hittar du en lista över de grupp I- och II-lopp som körs på svensk mark 2020.


Grupp I
Internat.
   
 25 april  Åby Paralympiatravet
 9 maj  Åby Konung Gustaf V:s Pokal (4-åriga hingstar och valacker) 
 9 maj  Åby Drottning Silvias Pokal (4-åriga ston) 
 31 maj  Solvalla Elitloppet (4-åriga och äldre)
 31 Maj  Solvalla Håkan Wallners Memorial- Treåringseliten
 13 juni  Boden Norrbottens Stora Pris
 27 juni  Bergsåker E3 Final 2140 Stoklass (3-åriga ston) 
 27 juni  Bergsåker E3 Final 2140 Öppen klass (3-åriga) 
 2 juli  Halmstad SprinterMästaren (4-åriga) 
 28 juli  Jägersro Hugo Åbergs Memorial 
 8 augusti  Åby Åby Stora Pris (4-åriga och äldre)
 15 augusti  Romme E3 Final 1640 Stoklass (3-åriga ston) 
 15 augusti  Romme E3 Final 1640 Öppen klass (3-åriga) 
 19 augusti  Solvalla Jubileumspokalen (5-åriga) 
 19 augusti  Solvalla European Championship for Mares (4-åriga och äldre ston)
 29 augusti  Bergsåker Sundsvall Open Trot 
 27 September  Solvalla Uet Trotting Masters Final
 8 november  Eskilstuna Breeders' Crown (3-åriga hingstar och valacker)
 8 november  Eskilstuna Breeders' Crown (3-åriga ston)
 8 november  Eskilstuna Breeders' Crown (4-åriga hingstar och valacker)
 8 november  Eskilstuna Breeders' Crown (4-åriga ston)

 

Grupp I
Nat.
   
 19 juli  Axevalla StoChampionatet (4-åriga ston) 
 6 september  Jägersro Svenskt Travderby (4-åriga) 
 6 september  Jägersro Derbystoet (4-åriga ston)
 26 september  Solvalla Svenskt Trav-Kriterium (3-åriga) 
 26 september  Solvalla Svenskt Trav-Oaks (3-åriga ston) 
 21 november  Jägersro Svensk Uppfödningslöpning (2-åriga

 

Grupp II
Internat.
   
 8 februari  Åby STL Gulddivisionen, final
 28 mars  Solvalla C.TH. Ericsson Memorial - STL Gulddivisionen, final
 25 april  Åby Lovely Godivas Minne (5-åriga ston)
 2 maj  Örebro Örebro Intn'l
 9 maj  Åby Lyon Grand Prix (5-åriga)
 23 maj  Gävle Prins Daniels lopp – STL Gulddivisionen, final
 30 maj  Solvalla Harper Hanovers Lopp
 30 maj  Solvalla Sweden Cup (4-åriga och äldre)
 31 maj  Solvalla Tommy Hannés lopp -  Fyraåringseliten (4-åriga)
 31 maj  Solvalla Rune Stolts lopp - Fyraåringseliten ston (4-åriga ston)
 31 maj  Solvalla Montéeliten
 6 juni  Östersund Jämtlands Stora Pris
 2 juli  Halmstad Stosprintern (4-åriga ston)
 11 juli  Årjäng Årjängs Stora Sprinterlopp
 15 juli  Eskilstuna ICA Maxi Eskilstuna Fyraåringstest (4-åriga)
 16 juli  Bergsåker Norrlands Grand Prix (4-åriga)
 28 juli  Jägersro Malmö Stads Pris
 28 juli  Jägersro Breeders Course Three Years Old
 1 augusti  Rättvik Sommartravets Final
 26 september  Solvalla Frances Bulwarks lopp - Gulddivisionen, final
 30 september  Jägersro Breeders Course Two Years Old
 24 oktober   Örebro Svampen Örebro (2-åriga)
 31 oktober  Jägersro C.L. Müllers Memorial
 28 november  Solvalla Konung Carl XVI Gustafs silverhäst - Gulddivisionen, final
 28 november  Solvalla Solvalla Grand Prix (4-åriga)
 26 december  Solvalla Gert Lindbergs lopp - Gulddivisionen, final

 

Grupp II
Nat.
   
 7 juni  Axevalla Guldstoet (3-åriga ston)
 10 oktober  Åby Svenskt Mästerskap
 10 oktober  Åby Sto-SM
 10 oktober  Åby Monté-SM (4-åriga och äldre monté)


kundtjanst@travsport.se