Kommande Tävlingar
  • Östanåkra - Ponny

    2020-07-05

  • Solvalla

    2020-07-05

    Breddlopp

  • Kalmar

    2020-07-06

  • Eskilstuna

    2020-07-06

  • Rättvik

    2020-07-06

    *, Henning Mårthans Minne

  • Vaggeryd

    2020-07-07

  • Lindesberg

    2020-07-07

  • Boden

    2020-07-07

    *

  • Jägersro

    2020-07-07

  • Åmål

    2020-07-08

  • Visby

    2020-07-08

    **, Gotlandslöpningen

  • Hagmyren

    2020-07-09

  • Örebro

    2020-07-09

    *, Juliloppet

  • Hagmyren - Ponny

    2020-07-09

  • Dannero

    2020-07-10

  • Rättvik - Ponny

    2020-07-10

  • Axevalla

    2020-07-10

    *, StoChampionatet - uttagningar

  • Bollnäs

    2020-07-10

  • Årjäng

    2020-07-10

  • Årjäng

    2020-07-11

    ***STL, Årjängs Stora Sprinterlopp

  • Solänget

    2020-07-11

  • Kalmar - Ponny

    2020-07-12

  • Solänget - Ponny

    2020-07-12

  • Östersund

    2020-07-12

    Svenskt Kallblodsderby - uttagningar

  • Skellefteå

    2020-07-13

  • Halmstad

    2020-07-13

  • Solvalla

    2020-07-13

    *, Hjördis lopp

  • Rättvik

    2020-07-13

  • Lindesberg

    2020-07-14

  • Jägersro

    2020-07-14

    *, Åbergs Nästa!

  • Kalmar

    2020-07-15

  • Arvika

    2020-07-15

  • Eskilstuna

    2020-07-15

    **, ICA Maxi Eskilstuna Fyraåringstest

Foto: Lars Jakobsson, TR Bild

Allsvenska kuskligan: Kihlström avancerar

Efter att ha fått se sitt försprång krympa de senaste veckor så drog Rikard N Skoglund ifrån Ulf Ohlsson med en pinne under den gångna veckan.


Mest segersugen av toppkuskarna var Örjan Kihlström vars sju triumfer förde upp honom till fjärdeplatsen. Veckans största klättrare var emellertid fjolårets komet Mats E Djuse som avancerade tre placeringar.

Allsvenska kuskligan:

1. Rikard N Skoglund, Solvalla, 76-54-48
2. Ulf Ohlsson, Solvalla, 70-70-59
3. Jorma Kontio, Solvalla, 57-31-38
4. Örjan Kihlström, Solvalla, 48-35-27
5. Magnus A Djuse, Östersund, 43-38-37
6. Carl Johan Jepson, Färjestad, 39-48-46
7. Peter Untersteiner, Halmstad, 35-28-19
8. Erik Adielsson, Solvalla, 33-27-24
9. Mats E Djuse, Hagmyren, 33-26-30
10. Kim Eriksson, Mantorp, 30-24-20
11. Stefan Persson, Halmstad, 30-20-26
12. Johan Untersteiner, Halmstad, 29-25-23
13. Björn Goop, Färjestad, 26-24-17
14. Thomas Uhrberg, Jägersro, 24-20-9
15. Robert Bergh, Åby, 24-10-10

Siffror till och med 12 april.

Kanal 75

Publicerad den 13 april 2020. kundtjanst@travsport.se

Nyheter