Månadsinformation propositioner: Fler startar och test på Romme den 15 maj

Som nämnts tidigare hade vi en liten positiv ökning av antalet startande hästar i januari och februari, trots en något minskad hästbas. I mars gick siffrorna nedåt en del, men nu i april har vi sett en avsevärd ökning i anmälningslistorna.


Fram till 28/4 ligger vi på i snitt 10,34 startande per lopp mot 10,25 under samma period ifjol. Antalet starter är 622 fler än under samma period ifjol och 163 fler unika hästar har startat. Tittar vi bara på april har vi gått från 10,39 startande per lopp ifjol till 10,91 i år. Vi får gå tillbaka till pandemiåret 2020 för att hitta en högre aprilsiffra (11,08). Vi minns ju hur stort intresset för den svenska travsporten var det året när många andra länder tvingades stänga igen sina verksamheter under våren och sommaren.

Det finns säkert flera orsaker till att vi ser ett rejält tryck i anmälningslistorna nu, men ett inspel som kommit upprepat från hästägarled är att prispengaökningen som är gjord i år har slagit väl ut. Flera känner att de får bättre betalt när de startar. Det känns väldigt positivt att många upplever det så och också berättar det för oss. Propositionsmässigt har vi i år stängt fler lopp vid exempelvis högst 1 200 poäng, vi har också infört fler lopp med spår efter startpoäng vilket har gjort att fler högpoängare valt att anmäla till lördagarna. Det i kombination med återinförande av Klass III och Stodivisionen har fått till följd att vi haft jämnare lopp på lördagar och färre femrättsjackpots på V75. Förhoppningsvis har det också fått till följd att fler känner att de räcker till i större utsträckning i vardagstravet. Det här är ett långsiktigt arbete där vi måste skruva lite allt eftersom för att hitta rätt nivåer mellan vardag och elit, men upplevelsen just nu är att vi påbörjat något bra.

När vi ändå är inne på positiva saker vill jag nämna ungdomsloppen på Lindesberg 21/4, Dannero 27/4 och Mantorp 3/5. På dessa banor har vi haft de första försöken med insprängda storhästlopp på ponnytravdagar. Det började med 25 anmälda på Lindesberg, så det loppet valde vi att dela. Uppskattat och lyckat på många sätt. På Dannero den 27/4 fick vi 13 anmälda hästar och nu på Mantorp den 3/5 blev det 17 anmälda och ett lopp. Det här känns verkligen som ett framtidskoncept. Totalt blir det 21 sådana här tillfällen på ponnytravdagar under 2025 och nästa går i Östersund den 10 maj. När det gäller rekryteringssatsningar kommer vi även att köra tre hela breddloppsdagar för ungdomar, åtta lopp per gång och där fyra av loppen tillåter kuskar under 18 år att tävla. De sistnämnda körs då utan spel. Solvalla 29/6, Vaggeryd 17/8 och Hagmyren 23/8 är de datum som gäller.

Några ord också om det flitigt debatterade ämnet att vi ska ha fler lopp där hästar kan gå ner i klass. Det finns utmaningar med den typen av proposition, men vi har gjort olika försök med att stänga lopp vid poäng, ha spår efter startpoäng och att hästar med lägre poäng får ha högre startprissumma än de med mer poäng – så kallade "Specialare". På Rommes breddloppsdag den 15 maj testar vi ytterligare ett lopp av den karaktären. Loppet är öppet för alla hästar som tjänat minst 100 001 kr och har högst 500 poäng, men med ett tillägg vid 201 poäng. Det betyder att alla hästar med högst 200 poäng oavsett startprissumma står på distansen 2 140 meter och alla hästar med 201 – 500 poäng startar på distansen 2 160 meter. Det blir intressant att se om det finns något intresse att starta i den här typen av proposition och hur utfallet kommer att bli. Fler liknande propositioner med tillägg vid poäng är tänkt att testas senare i sommar och då inte bara på breddloppsdagar.

Det var allt för den här gången. Vi hörs igen om ca en månad.

Mattias Stenby